Tarcza finansowa 1.0 4

 

Sukcesja jest ważna! Sekcja przy Izbie działa aktywnie i planuje kolejne inicjatywy!

Działająca przy Północnej Izbie Gospodarczej Sekcja Sukcesji (w składzie: Adam Stadnik- Fundacje Rodzinne, Maria Olszewska- ubezpieczenia, Sylwia Jeżowska-prawo, Teresa Kuliberda-Wojtas- relacje rodzinne/ doradztwo sukcesyjne oraz Michał Wojtas- podatki) przygotowała stanowisko do Zielonej Księgi Fundacji Rodzinnej.

Zachęcamy Państwa do przeczytania artykułu autorstwa Pana Michała Wojtasa na temat Fundacji Rodzinnych, który ukazał się w najnowszym wydaniu Rzeczpospolitej. 

Projekt unijny „Sukcesja w firmach rodzinnych” dofinansowany na poziomie aż 90%, do którego może zakwalifikować jedynie 40 Firm Rodzinnych z Województwa Zachodniopomorskiego!

W imieniu Sekcji Sukcesji działającej przy Północnej Izbie Gospodarczej dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w debacie "Fundacja Rodzinna- nowe możliwości", która odbyła się 8 października br.

W związku ze zbliżającym się terminem do zgłaszania opinii do zielonej księgi MPiT dotyczącej fundacji rodzinnych przekazujemy Państwu projekt opinii przygotowanej przez Sekcję Sukcesji przy Północnej Izbie Gospodarczej. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią i czynny udział w jej tworzeniu poprzez zgłoszenie swoich uwag i pomysłów na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz udział w debacie zaplanowanej na dzień 08.10.2019 r. Po debacie Sekcja Sukcesji planuje uzupełnienie opinii o uwagi zgłaszane przez biorących udział w debacie przedsiębiorców.

 Uprzejmie informujemy, że już 8 października br. o godzinie 13:00 w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej odbędzie się debata "Fundacja Rodzinna- nowe możliwości". 

Nadchodząca debata odbędzie się w ramach funkcjonującej przy Izbie Sekcji Sukcesji. 

Wszystkich Państwa zainteresowanych udziałem w debacie prosimy o wcześniejszą rejestrację: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Miło nam poinformować, że w dniu 15/07/2019 w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej odbyło się kolejne spotkanie działającej przy naszej instytucji Sekcji Sukcesji. 

W dniu 9 stycznia br. w siedzibie Północnej Izby Gospdoarczej w ramach działającej Sekcji Sukcesji odbyły się pierwsze w naszym regionie warsztaty sukcesyjne w całości poświęcone tematyce ZARZĄDCY SUKCESYJNEGO!

Celem każdego przedsiębiorcy jest zbudowanie firmy, która będzie funkcjonować i przynosić zyski przez kolejne pokolenia. Jest to możliwe, jeżeli odpowiednio zaplanuje się sukcesję. Przy Północnej Izbie Gospodarczej działa prężnie Sekcja ds. Sukcesji, która za cel postawiła sobie edukowanie przedsiębiorców w tym trudnym, acz niezwykle istotnym temacie. Ostatni czas przynosi nowe regulacje prawne, o których wszyscy świadomi ludzie biznesu powinni wiedzieć.

Warsztaty na temat sukcesji otwarte dla wszystkich przedsiębiorców

     Otwarte spotkania, wykłady, konsultacje oraz poszerzanie wiedzy przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej na temat sukcesji, dziedziczenia i instytucji „fundacji rodzinnych” – Sekcja ds. Sukcesji ma za sobą pracowity rok 2018, ale wiele wskazuje na to, że najbliższy czas będzie również intensywny i pracowity. Już 9 stycznia w Północnej Izbie Gospodarczej odbędą się kolejne „Warsztaty sukcesyjne” na temat nowej instytucji prawnej – zarządu sukcesyjnego. Tym razem omawiane będą konkretne przykłady z życia firm działających w Polsce, uczestnicy będą mogli zadawać pytania i konsultować swoje wątpliwości: - Poruszymy tematy dotyczące przepisów, które weszły w życie w minionym roku, następnie chętnie porozmawiamy na temat odbioru ustawy o zarządzie sukcesyjnym i o tym jak uczestnicy warsztatów widzą możliwość wprowadzenia jej w życie w ich przedsiębiorstwie. Ten temat jest mało doceniany wśród przedsiębiorców, a warto by jak najwięcej osób było świadomych jak ważna jest sukcesja - mówi Sylwia Jeżowska, radca prawny z kancelarii Dalkowska Jeżowska Kancelarie Radców Prawnych. – To będzie pierwsze szkolenie w naszym regionie, które wytłumaczy przedsiębiorcom dlaczego zostały wprowadzone przepisy wspomagające sukcesję i jakie dają im możliwości. Będziemy zastanawiali się czy to jest dobra droga i czy nie należy pomyśleć o nowych rozwiązaniach w przyszłości - mówi Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

    Sekcja działająca przy Północnej Izbie Gospodarczej kreuje rozmaite inicjatywy, których zadaniem jest przedstawienie tematu sukcesji w sposób zrozumiały i użyteczny dla przedsiębiorców. W drodze dyskusji powstają także sugestie, które mogłyby posłużyć jako drogowskazy  dla osób tworzących w Polsce prawo. Przedstawiciele Sekcji nie ukrywają, że ich ambicją jest wprowadzenie własnych zmian, które byłyby bardzo korzystne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców: - Należy docenić podjęcie tematu przez ustawodawcę, który dał szansę przedsiębiorcom, którzy nie wdrożą u siebie żadnych planów sukcesyjnych, nawet dotyczących sytuacji awaryjnych, to pomoc i szansa na ogarnięcie przez rodzinę przedsiębiorstwa zmarłego człowieka, ale jest to rozwiązanie, które ma wady i pewne luki. Musimy pomyśleć o zabezpieczeniu rodziny już teraz, a nie liczyć tylko na rozwiązania oferowane przez prawo obecnie – dodaje Michał Wojtas.

   Nasi specjaliści podkreślają, że sytuacja każdego przedsiębiorcy jest inna. Nowe przepisy więc powinny obejmować ten temat w sposób horyzontalny, a nie rozwiązywać tylko część problemów.

Spotkanie na temat sukcesji jako postanowienie noworoczne? Czas na edukację

     Sekcja ds. Sukcesji ma mnóstwo planów na rok 2019. Spotkanie, które odbędzie się w Północnej Izbie Gospodarczej 9 stycznia jest pierwszą odsłoną otwartych inicjatyw, na które zapraszani są wszyscy przedsiębiorcy. Obecni na miejscu będą specjaliści, którzy zajmują się tym tematem zarówno z punktu widzenia prawnego, podatkowego, finansowego ale i relacji rodzinnych. Sekcja zrzesza także przedsiębiorców, którzy są praktykami i w swoich firmach przeprowadzili już sukcesję lub są w trakcje jej logistycznego planowania. – Zapraszamy wszystkich, nawet tych, którzy nie wiedzą czym jest sukcesja. Postawiliśmy sobie za cel szerzenie świadomości na ten temat. Istota dobrze przeprowadzonej sukcesji to budowanie firm wielopokoleniowych i każdy przedsiębiorca pewnie ma takie marzenie by jego firma była długowieczna i istniała dłużej niż jego życie. To doskonały pomysł żeby wykorzystać czas tworzenia postanowień noworocznych jako pretekstu do obecności w Północnej Izbie Gospodarczej 9 stycznia – mówi Sylwia Jeżowska, radca prawny. – Nie ważna jest branża, nie ważne jest to czy mamy do czynienia z młodym przedsiębiorcom czy już doświadczonym. Każdy powinien mieć plan na sukcesję i wdrożony pewien model funkcjonowania, który w razie nieszczęśliwego wypadku nie będzie wymagał wdrażania rozwiązań interwencyjnych, które nie muszą być dla naszej rodziny lub firmy korzystne – dodaje Michał Wojtas.

    Temat sukcesji w Północnej Izbie Gospodarczej zaistniał kilka lat temu za sprawą determinacji naszych przedsiębiorców: Adama Stadnika i Marii Olszewskiej. Ich inicjatywa prężnie się rozwija i stanowi jeden z filarów naszej instytucji.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW luty2021 1140x320 kopia