-

NOWA ODSŁONA POLSKIEGO ŁADU, PODWYŻKA PŁACY MINIMALNEJ I WIDMO STAGFLACJI. NA JAKIE ZMIANY MUSZĄ BYĆ GOTOWI PRZEDSIĘBIORCY?

W rok 2023 przedsiębiorcy wchodzą obarczeni gigantycznym niepokojem i szeregiem zmiennych, które niemal na każdym etapie ich działalności może generować komplikacje. W opinii Północnej Izby Gospodarczej będzie to czas dużej mobilizacji dla całej gospodarki. – Na pewno najwięcej niepewności generują kwestie związane z energetyką. Przedsiębiorcy z wielkim niepokojem patrzą na rachunki za prąd i za gaz. Nawet jeżeli przysługuje im zamrożenie cen energii, to nie jest to wsparcie na tyle wysokie, by mogli mówić o spokoju i przewidywalności – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Nowy rok to również modyfikacja Polskiego Ładu oraz podwyżka płacy minimalnej – mówi dodaje Hanna Mojsiuk. 

Jakie zmiany weszły w życie w roku 2023?

• Wzrost płacy minimalnej

Jest to wzrost skokowy. Z 3010 złotych brutto do 3490 złotych brutto. Co więcej, pierwszy raz w historii czeka nas wzrost płacy minimalnej dwa razy w ciągu jednego roku. Kolejny raz pensje wzrosną w lipcu. W opinii przedsiębiorców wzrosty są bardzo wysokie i mocno odczuwalne dla całego sektora MŚP. Północna Izba Gospodarcza już na etapie konsultacji proponowanych zmian wyrażała zaniepokojenie wynikające ze spłaszczenia płac oraz kaskadowych wzrostów wynagrodzeń. Należy być świadomym, że pensje będą rosnąć nie tylko w najniżej uposażonych pracowników, ale i na szczeblu średnim. W tak trudnym czasie może to oznaczać, że wiele firm będzie zmuszonych do ograniczania zatrudnienia. Mowa szczególnie o hotelarstwem, gastronomii czy sektorze usługowym.

• Niepewność energetyczna

Przedsiębiorcy z dużym niepokojem wypatrują pierwszych rachunków w roku 2023. Zamrożenie cen prądu na proponowanym przez Rząd poziomie należy uznać za krok pozytywny. Wzrosty kosztów energetycznych są jednak faktem i wiele firm stanie przed poważnym dylematem – czy możliwe są oszczędności? Jako Północna Izba Gospodarcza zwracamy uwagę nie tylko na wysokie ceny prądu, ale i obawy o ceny paliwa, które mocno niepokoją sektor TSL oraz ceny gazu, który ogrzewa wiele hal produkcyjnych i jest determinantem rozwoju np. sektora drzewnego w naszym regionie. 

• Wzrost składek ZUS

To jeden z tematów poruszanych przez Północną Izbę Gospodarczą w ostatnim czasie. W opinii przedsiębiorców podobnie jak w przypadku płacy minimalnej mamy do czynienia z wzrostem skokowym, co będzie powodować duże obciążenie dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz małych firm. Szacuje się, że w 2022 roku z powodu obciążeń podatkowych z rynku zniknęło nawet 140 tysięcy małych firm. Wzrost składek ZUS był jednym ze sztandarowych powodów zamknięcia działalności gospodarczych w regionie. 

• Polski Ład 3.0

W tym roku zmiany podatkowe budzą zdecydowanie mniejsze emocje wśród przedsiębiorców niż w roku 2022. Nie mówimy bowiem o wielkich rewolucjach, a o korekcie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć te dotyczące: podatku minimalnego, przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie, transakcji rajowych czy stawek VAT. Kolejnym ważnym rozwiązaniem, na które zdecydował się ustawodawca, to odroczenie wejścia w życie tzw. podatku minimalnego. I tak podatnicy obowiązani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego zostali zwolnieniu z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

• Nowy obowiązek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Od 2023 r. każdy płatnik składek musi posiadać też profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwia ona załatwienie online większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Północna Izba Gospodarcza informowała o tym przedsiębiorców w swoich mailingach oraz w mediach społecznościowych. 

Inne zmiany? 

Przedsiębiorcy muszą być gotowi do bieżącego reagowania na sytuację w gospodarce. – Wielokrotnie podkreślamy, że przedsiębiorcy w obecnych czasach muszą być dynamiczni i zwinni niczym gazele. Rozpoczynamy rok 2023. Poprzednie przyniosły nam wojnę, pandemię i kryzys gospodarczy. Wyjdźmy więc z założenia, że skoro trwamy i działamy to może być tylko lepiej – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Na nowy rok mamy wiele planów i ambitnych wyzwań. Staramy się być silnym głosem przedsiębiorców w najważniejszych dla nich sprawach – dodaje Prezes Mojsiuk.