Prawa i obowiązki związane z wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów
Cele szkolenia:
- Przedstawienie i wyjaśnienie podstawowych założeń przepisów ustawy o ochronie sygnalistów w tym związanych z zapewnieniem sygnalistom ochrony przez pracodawcę.
- Omówienie jak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana procedura. Wyjaśnienie, które z obowiązków podmiotu zobowiązanego do wprowadzenia procedury mogą zostać wyprowadzone poza struktury organizacji. Wskazanie najczęstszych błędów w obowiązujących procedurach
- Przedstawienie przykładowego planu wdrożenia ustawy w przedsiębiorstwie.
- Przedstawienie sytuacji mogących powstać w związku z obowiązywaniem ustawy/wprowadzeniem Procedury. Zaprezentowanie schematu postępowań wyjaśniających.
- Przybliżenie regulacji dotyczących odpowiedzialności w świetle ustawy o ochronie sygnalistów.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Zwiększenie świadomości w zakresie obowiązującego prawa – ustawy o ochronie sygnalistów.
- Zdobycie wiedzy, która może zostać wykorzystana w praktyce (w zakresie procedury, czy wskazania błędów, których można będzie uniknąć).
- Wyczulenie na kwestie odpowiedzialności karnej będącej konsekwencjami niewdrożenia lub niepoprawnego wdrożenia procedury.
- Zwrócenie uwagi, na kwestie wizerunkowe, które mogą być konsekwencją braku procedur dotyczących sygnalistów.
Prowadzący:
Konrad Pyła – radca prawny (w: Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.), wykładowca uniwersytecki, dydaktyk prowadzący praktyczne zajęcia z zakresu prawa pracy, prawa administracyjnego, bezpieczeństwa w organizacji. W zakresie zainteresowania prowadzącego pozostaje obsługa prawna i doradztwo podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych o dużym stopniu złożoności (m. in. infrastruktura techniczna i portowa), w tym realizowane w oparciu o wzorce FIDIC. Autor artykułów prasowych z zakresu prawa budowlanego. Doradza przedsiębiorcom i organizacjom w zakresie porządku wewnętrznego, na przykład w kwestiach związanych z wdrożeniem obowiązków wynikających z ustawy o sygnalistach.