Studia licencjackie z dietetyki, interesujące kursy on-line, warsztaty wyjazdowe z neurodietetyki i studia MBA dla przedsiębiorców – to tylko niektóre z nowości Collegium Balticum. Uczelnia, która w tym roku świętuje swoje 20-lecie, jako pierwsza w Szczecinie wprowadziła z sukcesem nauczanie zdalne. – Okres pandemii pomógł rozszerzyć nasze umiejętności i możliwości dydaktyczne – mówi z dumą Tatiana Staroń, kanclerz Collegium Balticum.

Często studenci po zakończeniu edukacji odbierają dyplom i z przerażeniem stwierdzają, że pomimo zdobytego tytułu, nie są gotowi do podjęcia pracy. Nie dotyczy to jednak na pewno absolwentów Collegium Balticum. Tu swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się bowiem ze słuchaczami praktycy i specjaliści w swoich dziedzinach. Uczelnia od 20 lat z sukcesem uczy i rozwija umiejętności tysięcy ambitnych osób, które chcą odnieść sukces w życiu zawodowym.

- Minione 20 lat to był bardzo dobry czas – przyznaje Tatiana Staroń, kanclerz Collegium Balticum. – Podsumowanie, wraz z zespołem osób zarządzających uczelnią, zrobiliśmy już jednak wcześniej. W 2018 roku zaczęliśmy się zastanawiać nad nowym kierunkiem działań uczelni i przez ostatnie dwa lata trwały intensywne prace nad rozwojem.

Efektem jest wiele nowości i atrakcyjna oferta uczelni. W tym roku uzyskano zgodę na prowadzenie studiów licencjackich z dietetyki. Wkrótce pojawią się także inne kierunki w obszarze nauk społecznych i nauk wspierających zdrowie.

- Realizowane będą studia podyplomowe z neurodietetyki – mówi Dominika Macedońska kierownik ds. marketingu i rekrutacji Collegium Balticum. – Z tego względu w dniach od 8 do 11 października organizujemy warsztaty wyjazdowe dotyczące neurodietetyki w Zachełmiu. Gościem specjalnym będzie Iwona Guzowska. Możemy także już zdradzić, że zaczynamy intensywnie współpracować z Jakubem Mauriczem, który jest już twarzą polskiej dietetyki.

W ubiegłym roku uczelnia wprowadziła nową specjalność: Logistyka i Bezpieczeństwo Transportu i Komunikacji na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, która cieszy się ogromną popularnością. Często wybieranym kierunkiem nauki jest wciąż Informatyka.

- Każdy, kto choć trochę interesuje się branżą IT znajdzie u nas coś dla siebie, mamy bowiem bardzo ciekawe specjalności na tym kierunku. Są to: Programista Systemów Wbudowanych, Cloud Architect, Cyberbezpieczeństwo oraz Grafika Komputerowa i Multimedia – wymienia Dominika Macedońska.

W tym roku Collegium Balticum postawiło także na interesujące kursy on-line. Dzięki nim możemy nauczyć się m.in. jak zarządzać stresem i emocjami. Szkolą się sami pracownicy Collegium Balticum, studenci, ale z kursów skorzystać mogą także osoby spoza uczelni.

- Nasi słuchacze byli i są przygotowani na edukację on-line choć jest to grupa różnorodna zarówno wiekowo, jak i zawodowo – przyznaje Tatiana Staroń. – Obecny czas zmusza nas do nauczania hybrydowego. Prowadzimy kierunki społeczne, humanistyczne, ale i techniczne, dlatego wiemy jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem. Będziemy starali się wprowadzić go w czasie rzeczywistym podczas wykładów, warsztatów i zajęć laboratoryjnych. Tworzymy TV room dla naszych studentów, cały czas się szkolimy, aby nasi studenci zobaczyli pełen profesjonalizm i zaangażowanie z naszej strony. Jednocześnie chcemy, aby kurs dotyczący wystąpień publicznych był dostępny dla innych osób, które pracują m.in. w działach marketingu czy PR.

Wiele uczelni dość boleśnie przechodziło przez proces wdrażania nauki zdalnej. Problem ten nie dotyczył jednak Collegium Balticum. Uczelnia była pierwszą w Szczecinie, która w dobie pandemii wprowadziła edukację on-line i to bez żadnych trudności.

- Zadziałał tu nasz sposób zarządzania – zdradza Tatiana Staroń. - Nasza uczelnia stoi kobietami a kobiety są przewidujące i zapobiegliwe. Śledziłyśmy na bieżąco to, co działo się w związku z epidemią i dużo wcześniej z całym zespołem przygotowaliśmy plan awaryjny. Dzięki temu byliśmy świetnie przygotowani do pracy zdalnej w każdej chwili. Opracowaliśmy system kontaktu ze studentami, ale też najlepsze sposoby komunikacji pracowników administracyjnych. W tej chwili jedynie rozszerzamy już tylko zdalne narzędzia dydaktyczne. Wbrew pozorom pandemia pozwoliła nam się rozwinąć, ale też sprawdziliśmy się jako zespół. Jestem dumna z tego, jak ze sobą współpracowaliśmy, jak bardzo wszyscy się zaangażowaliśmy, rozszerzyliśmy wspólne horyzonty i wyszliśmy z tej całej sytuacji obronną ręką.

Można odnieść wrażenie, że uczelnia nabrała wiatru w żagle. W marcu przyszłego roku wystartuje kolejna edycja cyklu „Przesunąć horyzont”, którego celem jest przekazywanie wiedzy, siły i inspiracji. Wkrótce pojawi się interesująca oferta dla przedsiębiorców – kursy i studia podyplomowe z zakresu zarządzania. Trwa finalizacja projektu związanego ze studiami MBA, w planach jest też przygotowanie studiów podyplomowych stworzonych w ramach współpracy z Północną Izbą Gospodarczą.

- Nasza uczelnia mocno wspiera sektor biznesowy – przyznaje Dominika Macedońska. – Gwarantujemy wzajemną współpracę z Północną Izbą Gospodarczą na płaszczyźnie marketingowej. Będziemy się wspierać w zakresie seminariów, warsztatów i wydarzeń, podczas których wspólnie przekażemy dużą dawkę wiedzy.

• Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0