Odoo • Image and Text

Sukcesja jest ważna- wywiad z Sekcją Sukcesji

Sukcesja jest ważna! Sekcja przy Izbie działa aktywnie i planuje kolejne inicjatywy!

Sukcesja jest ważna! Sekcja przy Izbie działa aktywnie i planuje kolejne inicjatywy!

Sekcja ds. Sukcesji działająca przy Północnej Izbie Gospodarczej ma ambitne plany na najbliższe miesiące. Specjaliści zrzeszeni w sekcji zamierzają konsekwentnie informować przedsiębiorców o tym jak ważne jest żeby możliwie szybko zając się tematami związanymi ze spadkami oraz sukcesją. Jak mówią to kwestia zabezpieczenia przyszłości swojej rodziny, pracowników, ale i kwestia tego by firma mogła stać się firmą wielopokoleniową, która będzie istnieć na rynku niezależnie od kwestii rodzinnych i personalnych. Ostatnie miesiące przynoszą szereg prac legislacyjnych nad tematami sukcesyjnymi. Sekcja działająca przy Izbie trzyma rękę na pulsie, proponuje swoje rozwiązania oraz opiniuje pomysły przedstawiane przez urzędników z merytorycznych ministerstw.

Ustawa o Sukcesji w Ministerstwie Rozwoju. „Można odnieść wrażenie, że głos przedsiębiorców jest słuchany”

    Specjaliści Sekcji ds. Sukcesji działającej przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie brali udział w konsultacjach dotyczących fundacji rodzinnych, które odbywały się w Ministerstwie Rozwoju. Dyskusja była burzliwa, organizacje z całej Polski mogły zabierać głos, co generowało dużą rozbieżność na temat tego jak powinna docelowo taka ustawa sukcesyjna wyglądać. Nasi specjaliści wcześniej zbierali opinie przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej na temat sukcesji, stąd też ich stanowisko w Warszawie możemy nazwać stanowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców.

   - Jest szansa, że do połowy roku zaprezentowany zostanie projekt ustawy. To bardzo istotne z naszego punktu widzenia, bo będziemy mogli analizować konkretną propozycje legislacyjną. Będziemy mogli rozmawiać z przedsiębiorcami i prezentować im, co tak naprawdę daje sukcesja, jak zakładać fundacje rodzinne i jak przedsiębiorstwa powinny odnajdywać się w tych prawnych zawiłościach dotyczących spadków oraz zabezpieczania firm. Dla nas taki projekt ustawy będzie ważnym odnośnikiem, bo dowiemy się w jakim kierunku zmierza polityka Rządu RP w temacie sukcesji – mówi Michał Wojtas z Kancelarii EOL, członek Sekcji ds. Sukcesji. – Można odnieść wrażenie, że głos przedsiębiorców jest słuchany, ale czy ostatecznie został wysłuchany to okaże się kiedy będziemy mieli w rękach projekt ustawy i gdy będziemy widzieli czy głos przedsiębiorców został w nim potraktowany jako realny głos doradczy czy tylko konsultacje były po to by pokazać chęć dialogu bez uwzględnienia naszych postulatów. Jest chęć i wola współpracy, ale jak to wyjdzie w praktyce to się okaże. Wysłuchaliśmy deklarację współpracy i urzędnicy Ministerstwa Rozwoju chętnie słuchali np. o uregulowaniach w tym temacie zagranica – dodaje Teresa Kuliberda-Wojtas.

Sekcja ds. Sukcesji angażuje się w działalność Północnej Izby Gospodarczej

   W roku 2020 Sekcja ds. Sukcesji działająca przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie zamierza aktywnie włączać się w działalność naszej instytucji. Dowodem tego jest punkt konsultacyjny w czasie „Dnia Przedsiębiorcy” organizowanego na początku lutego. Inicjatyw będzie jednak zdecydowanie więcej: - W kwietniu będziemy uczestniczyć w izbowym wydarzeniu gospodarczym, gdzie będziemy przybliżać przedsiębiorcom sukcesję. Zawsze można zadzwonić do Izby, umówić się na wstępne, bezpłatne konsultacje. Regularnie promujemy naszą działalność za pośrednictwem mailingu. Nie wykluczamy kolejnych warsztatów – mówi Teresa Kuliberda – Wojtas.

   Temat sukcesji – choć trudny – jest coraz bardziej obecny w dyskursie medialnym i gospodarczym. Sekcja ds. Sukcesji działa przy Izbie od wielu lat. Powstała z inicjatywy Pana Adama Stadnika, a następnie Marii Olszewskiej. Następnie do naszych specjalistów dołączali kolejni eksperci, co poskutkowało tym, że Północna Izba Gospodarcza może się pochwalić jednym z najliczniejszych obwodów eksperckich w tym zakresie w Polsce: - Przedsiębiorcy coraz częściej myślą o płynnym przejściu władzy w firmie, ale wciąż jest to sprawa o której trzeba mówić. Przedsiębiorcy mają na co dzień dużo pracy, terminy, zlecenia, projekty, kontrakty. Sukcesja powinna być jednym z tych tematów, który należałoby zrealizować jak najszybciej – mówi Michał Wojtas. – Nasza rola to informowanie przedsiębiorców, przebijanie się do świadomości, przypominanie. Warto spojrzeć na swoją firmę z lekkiego dystansu i zadać sobie pytanie: czy aby na pewno to, co ja robię zabezpiecza moją rodzinę wystarczająco. To jeden z elementów budowania firmy wielopokoleniowej – mówi Maria Olszewska. Jak mówi nasza specjalistka  Sekcja ds. Sukcesji zamierza w najbliższym czasie przygotować publikacje, które będą prezentować pozytywne przykłady przedsiębiorców, którzy już zdecydowali się na sukcesje.
O bieżącej działalności Sekcji ds. Sukcesji i podejmowanych przez naszych specjalistów inicjatywach będziemy informować na portalu Północnej Izby Gospodarczej na bieżąco.