-

Szanowni  Państwo,

Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić Państwa  na Forum Optymalizacji Energetycznej OP.EN (FOE OP.EN) dla Podmiotów Publicznych i Przedsiębiorców, organizowane przez Klaster OP.EN przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. 

Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2023 r. w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie.

W obecnych czasach, kiedy stajemy przed wyzwaniami związanymi z rosnącymi cenami energii, polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz skutkami wojny w Ukrainie, FOE OP.EN stawia sobie za cel przedyskutowanie kwestii transformacji energetycznej. Zaprosiliśmy przedstawicieli nauki, samorządów, biznesu i 3 sektora do szerokiej dyskusji na ten temat. Chcemy pokazać że skuteczna, sprawiedliwa i zrównoważona reforma energetyczna jest możliwa także, a może przede wszystkim na poziomie lokalnym, dlatego zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tej debacie.

Forum Optymalizacji Energetycznej OP.EN zostało podzielone na 5 bloków tematycznych:

Społeczności energetyczne – Jak angażujące społeczność lokalną, zapewnić odbiorcom energii w gminie tanią zieloną energię i niezależność od sieci wzmacniając przy tym więzi i kapitał społeczny. Omówimy aspekty prawne, techniczne i społeczne.

Elektromobilność – Czy wymiana floty na pojazdy elektryczne, zbudowanie sieci stacji ładowania, zasilenie ich i zarządzanie energią są w ogóle możliwe do wdrożenia w krótkim czasie w małej gminie? Forum będzie towarzyszyła największa w Polsce strefa Elektromobilności skierowana do sektora publicznego.

Finansowanie – Blisko połowa budżetu UE na lata 2021-27 w kwocie 106 mld Euro przeznaczona jest na transformację energetyczną i dążenie do Europejskiego Zielonego Ładu. Jak wykorzystać ten strumień pieniędzy do przeprowadzenia skoordynowanych działań inwestycyjnych? Jakie są możliwości finansowania transformacji energetycznej z innych źródeł? Na te i wiele innych pytań odpowie Panel Finansowy.

Smart City – Inteligentne Miasto czyli jakie? Jak wykorzystać najnowsze technologie do poprawy jakości świadczonych usług publicznych. Czy są to rozwiązania dostępne jedynie dla dużych i bogatych aglomeracji?

Wodór – Zielony Wodór może być brakującym ogniwem europejskiego systemu energetycznego całkowicie niezależnego od paliw kopalnych. Jakie możliwości w tym zakresie daje Zachodniopomorska Dolina Wodorowa przybliży Panel Wodorowy.

Debatom i prelekcji towarzyszyła będzie największa w Polsce strefa Pojazdów elektrycznych specjalistycznych dla samorządów. 

W trakcie dwudniowego programu wydarzenia przewidujemy szereg paneli dyskusyjnych, prelekcji oraz warsztatów prowadzonych przez ekspertów z dziedziny energetyki, przedstawicieli samorządów oraz innowacyjnych przedsiębiorstw. Uczestnicy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz identyfikacji możliwości współpracy.

Szczegóły i Program Forum OP.EN publikowane są na stronie internetowej: www.forumopen.pl

Z wyrazami szacunku,

Jakub Manicki

Piotr Ostrowski

Kamil Pyclik

Zarząd Klastra Optymalizacji Energetycznej OP.EN przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie